National Academy of Television Arts & Sciences

National Academy of Television Arts & Sciences

After months of anticipation, The National Academy of Television, Arts & Sciences has announced the 40th Annual Daytime Entertainment Emmy Award nominations! So without further adieu, let’s get down to the list, which features some of your absolute very favorites in the running for the coveted golden statue!

OUTSTANDING DRAMA SERIES

  • “The Bold and the Beautiful”
  • “Days of our Lives”
  • “General Hospital”
  • “One Life to Live”
  • “The Young and the Restless”

WRITING FOR A DRAMA SERIES

  • “B&B”
  • “GH”
  • “OLTL”
  • “Y&R”
David Becker/Getty Images

David Becker/Getty Images

OUTSTANDING LEAD ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Susan Flannery (Stephanie Forrester, “B&B”)
  • Peggy McCay (Caroline Brady, “DAYS”)
  • Michelle Stafford (Phyllis Summers, “Y&R”)
  • Heather Tom (Katie Logan, “B&B”)

OUTSTANDING LEAD ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Peter Bergman (Jack Abbott, “Y&R”)
  • Doug Davidson (Paul Williams, “Y&R”)
  • Michael Muhney (Adam Newman, “Y&R”)
  • Jason Thompson (Patrick Drake, “GH”)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Julie Marie Berman (ex-Lulu Spencer, “GH”)
  • Melissa Claire Egan (Chelsea Newman,“Y&R”)
  • Jessica Collins (Avery Clark, “Y&R”)
  • Katherine Kelly Lang (Brooke Logan, “B&B”)
  • Arianne Zucker (Nicole Walker, “DAYS”)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Bradford Anderson (Damien Spinelli, “GH”)
  • Jeff Branson (Ronan Malloy, “Y&R”)
  • Scott Clifton (Liam Cooper Spencer, “B&B”)
  • Billy Miller (Billy Abbott, “Y&R”)

OUTSTANDING YOUNGER ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Kristen Alderson (ex-Starr Manning, “GH”)
  • Hunter King (Summer Newman,”Y&R”)
  • Jacqueline Macinnes Wood (Steffy Forrester, “B&B”)
  • Lindsey Morgan (ex-Kristina Corinthos, “GH”)
NBC

NBC

OUTSTANDING YOUNGER ACTOR IN A DRAMA

  • Max Ehrich (Fenmore Baldwin, “Y&R”)
  • Bryton James (Devon Hamilton Winters, “Y&R”)
  • Chandler Massey (Will Horton, “DAYS”)
  • Freddie Smith (Sonny Kiriakis, “DAYS”)

OUTSTANDING MORNING PROGRAM

  • “CBS Sunday Morning”
  • “Good Morning America”
  • “Today”

OUTSTANDING TALK SHOW/ENTERTAINMENT

  • “The Ellen DeGeneres Show”
  • “Live! with Kelly and Michael”
  • “The Talk”
  • “The View”

OUTSTANDING TALK SHOW/INFORMATIVE

  • “The Doctors”
  • “The Dr. Oz Show”
  • “Katie”

OUTSTANDING GAME SHOW

  • “Cash Cab”
  • “Family Feud”
  • “Jeopardy!”
  • “Let’s Make a Deal”
  • “The Price Is Right”
  • “Who Wants To Be A Millionaire”

OUTSTANDING GAME SHOW HOST

  • Ben Baily, “Cash Cab”
  • Wayne Brady, “Let’s Make a Deal”
  • Billy Eichner, “Funny or Die’s Billy on the Street”
  • Steve Harvey, “Family Feud”
  • Alex Trebek, “Jeopardy!”

OUTSTANDING CHILDRENS ANIMATED

  • “Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness”
  • “Penguins of Madagascar”
  • “Robot and Moster”
  • “Teenage Mutant Ninja Turtles”
  • “Word Girl”

OUTSTANDING CHILDRENS SERIES

  • “The Aquabats! Super Show!”
  • “Everyday Health”
  • “R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series”

OUTSTANDING PRE-SCHOOL ANIMATED PROGRAM

  • “Bubble Guppies”
  • “Dinosaur Train”
  • “Disney Jake and the Never Land Pirates”
  • “Justin Time”

OUTSTANDING PERFORMER IN AN ANIMATED PROGRAM

  • Curtis Armstrong (Dan, “Dan Vs.”)
  • Jim Cummings (Hondo Onaka, “Star Wars: The Clone Wars”)
  • David Tennant (Huyang, “Star Wars: The Clone Wars”)
  • Lee Tockar (Pronto, “Slugterra”)
  • Jerry Trainor (Dudley Puppy, “T.U.F.F. Puppy”)
  • Sam Witwer (Darth Maul, “Star Wars: The Clone Wars”)

OUTSTANDING PRE-SCHOOL CHILDREN’S SERIES

  • “The Fresh Beat Band”
  • “Pajanimals”
  • “Sesame Street”

OUTSTANDING PERFORMER IN A CHILDREN’S SERIES

  • Kevin Clash (Elmo, “Sesame Street”)
  • Jeff Corwin (Host, “Ocean Mysteries with Jeff Corwin”)
  • Joey Mazzarino (Papa Bear, Murray Monster, Blogg and AM Carson Daly, “Sesame Street”)
  • David Rudman (Cookie Monster, Two-Headed Moster, “Sesame Street”)

OUTSTANDING CULINARY PROGRAM

  • “Best Thing I Ever Made”
  • “Bobby Flay’s Barbeque Addiction”
  • “Giada At Home”
  • “Recipe Rehab”
  • “Trisha’s Southern Kitchen”

OUTSTANDING LEGAL/COURTROOM PROGRAM

  • “Judge Judy”
  • “Last Shot with Judge Gunn”
  • “The People’s Court”

OUTSTANDING LIFESTYLE PROGRAM

  • “Capture with Mark Seliger”
  • “Home & Family”
  • “Hooked Up with Tom Coliccio”
  • “The Martha Stewart Show”
  • “My Generation”
  • “This Old House”

OUTSTANDING HOST IN A LIFESTYLE/TRAVEL PROGRAM

  • Paige Davis, “Home Made Simple”
  • Leeza Gibbons, “My Generation”
  • Jack Hanna, “Jack Hanna’s Into the Wild”
  • Suzanne Somers, “The Suzanne Show”

OUTSTANDING GAME SHOW

  • “Cash Cab”
  • “Family Feud”
  • “Jeopardy!”
  • “Let’s Make a Deal”
  • “The Price Is Right”
  • “Who Wants To Be A Millionaire”

OUTSTANDING NEW APPROACHES – ENHANCEMENT TO A DAYTIME PROGRAM OR SERIES

  • “The Ellen DeGeneres Show”
  • “Little Children, Big Challenges: Divorce”
  • “mtyU’s Against Our Will Campaign”
  • “SciGirls”

OUTSTANDING NEW APPROACHES – ORIGINAL DAYTIME PROGRAM OR SERIES

  • “The Beauty Inside”
  • “Chuck Vanderchuck”
  • “Design Squad Nation”
  • ‘Get the Math”

OUTSTANDING SPECIAL CLASS ANIMATED PROGRAM

  • “Dan Vs.”
  • “The Legend of Korra”
  • “Star Wars: The Clone Wars”

OUTSTANDING SPECIAL CLASS SERIES

  • “Made”
  • “Sanjay Gupta, MD”
  • “Super Soul Sunday”

OUTSTANDING SPECIAL CLASS SPECIAL

  • “86th Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade”
  • “Giada At Home: The Royal Treatment”
  • “Guy’s Family Reunion”

HLN will broadcast the anniversary celebration of the Emmys LIVE from The Beverly Hilton Hotel in Los Angeles, CA on Sunday, June 16 from 8:00 – 10:00 PM, ET/PT. This marks the second consecutive year in which HLN has broadcast Daytime TV’s biggest event.

Topics Discussed
WHAT DO YOU THINK?
  • shargem69

    Good for Jason Thompson! He is the best actor on General Hospital and the only one I think who deserved to be nominated the past year. Go Jason! He better win if there is any justice.